Filmler

GÖSTERİLECEK FİLMLER

Adadan Hikayeler: Tuzla Tavaları (Tales from the Island: Salt Pans)
2016, Malta, yön. Tim Lewis (10′).
Maltızca, Türkçe altyazı (Maltese, Turkish subtitles)

“Tuz tavalarına bakarken onları yapan insanların izlerini görüyorsun” diyor bu filmin hikayesini anlatan Josephine Xuereb. “Tuz Adam’ın Kızı” Xuereb büyürken ailesinin mesleği, yani Gozo, Malta’da tuz tavlamanın, özel olduğunu düşünürdü. Zaten ailesi neredeyse 400 yıldır o mesleğin içindeydi. Bugün ise, tuz üretme sorumluluğunu devir alan yeni nesil iklim değişikliği gibi zorluklarla boğuşurken aynı zamanda yeniden ilgi gören eski gelenekler, teknikler ve turizm gibi yeni imkanlardan faydalanabilirler.

 

Akvaryumda Sessiz, Sakin (Peace and Quiet in the Aquarium)
2017, Türkiye, yön. Tayfun Belet (22′).
Türkçe, İngilizce altyazı (Turkish, English subtitles)

Evlenmeden önce bu kadınlardan bazıları hiç deniz görmemiş. Ancak Bozburun, Datça’da balıkçılık bir aile işidir. Balıkçı kocalara hayatlarını bağladıktan sonra bu kadınlar denizdeki hayatın zorluklarını kabullenmiş. Tayfun Belet’in kamerası bu kadınların gücünü ve iyimserliğini, ve aynı zamanda ‘Akvaryum’un güzelliğini de yakalanmış. Ege’de bir kışa doğru yol alırken seyredilecek olan mükemmel bir filmdir.

 

Başmelek Mikail’in Kadınları (Women of Archangel Michael)
2014, Ermenistan, yön. Vahan İshkhanyan (28′)
Ermenice/Rusça, Türkçe altyazı (Armenian/Russian, Turkish subtitles)

Kuzey Ermenistan’da Privolnoe’nin Başmelek Mikail’in Kilisesinde bir papaz yok. Onun yerine 5 orta yaşlı kadın her hafta, Pazar ayinlerini bizzat kendileri yönetiyorlar. Bu kadınlar, 1850 yıllarında Rus askerler tarafından kurulan, ama onlardan sonraki nesillerin 1990 yıllarında Sovyet Birliği’nin çökmesi ile Privolnoe’yi terk etmeye başlayan Rus cemiyetinin son üyelerinden. Bu film, Kutsal Üçlünün Bayramını kutlamaya hazırlanırken Başmelek Mikail’in Kadınları’nın hikayesini anlatıyor.

 

Bauhaus Pencereler (Bauhaus Windows)
2018, Türkiye, yön. Anna Faroqhi, Haim Peretz (8′).
Almanca, Türkçe altyazıları (German, Turkish subtitles)

İkonik Bauhaus sanat ve mimarlık okulu büyük bir yenilenme projesine başlayınca, orijinal camları Berlin’de bu amaç için inşa edilmiş bir sergi mekanının belirleyici unsurları olarak yeniden hayat buluyorlar. Bu kısa film 20inci yüzyıl Avrupa’sından kalma en önemli kültürel miraslardan birinin nasıl ‘geri dönüşüm’e uğradığını anlatıyor.

 

Benzersiz bir Bahçe (A Singular Garden)
2017, Brezilya, yön. Monica Klemz (16′).

Catete Sarayı’nın bahçesi, Rio de Janeiro, Brezilya’da bir tarihsel kent bahçesidir. Kölelere sahip bir imparatorluk tarafından inşa edilen bu bahçe, ilerleyen zamanda 16 Cumhurbaşkanının yemin etmesine şahit oldu. Bugün ise Brezilya milletinin mirasının bir parçası olarak kaydedilmiştir. Bu güzel bahçe ile onun tarihindeki ve bahçeden geçenlerin hayatındaki yerini konu alan bu güzel belgesel, 2018 Londra Uluslararası Filmci Festivali’nde “En İyi Sinematografi” ödülü aldı.

 

Cam Yeniden Cam (Everglass)
2014, Türkiye, yön. Sibel Göloğlu, Savaş Karakaş (32′).
Türkçe, İngilizce altyazı (Turkish, English subtitles)

Neredeyse 40 yıldan sonra bir takım Türk ve uluslararası arkeolog-balıkadamları, dünyanın en önemli sualtı arkeoloji keşiflerinin bulunduğu yerlerden biri olan Selimiye, Marmaris’teki Serçe Limanına dönüyorlar. Sibel Göloğlu ve Savaş Karakaş’ın bu filmini izleyerek, yeni su altı hazineleri arayan ve Su altı Arkeolojisinin Babası olarak tanınan Profesör George Bass’ın altında çalışırken heyecanlı gençliğini yeniden yaşayan orijinal grubu takip edebilirsiniz.

 

Caserta –Kraliyet Sarayının Sofrasında (Caserta – Dining at the Royal Palace)
2016, Hollanda, yön. Angelica Vigilante (10′)
İtalyanca, Türkçe altyazı (Italian, Turkish subtitles)

Caserta Kraliyet Sarayı, dünyanın en büyük kraliyet rezidansıdır (hacme göre). Vanivitelli Parkı, Su Kemeri ve yakındaki San Leucio kraliyet rezidansı ile beraber UNESCO Dünya Kültür Miras Listesindedir. Dünyanın en eski örneklerinden biri olan Caserta’daki İngiliz Bahçesi’nin bir kısmı Pompei’den ilham almış. Kendi “assoupaspossible” blogu için yarattığı bu çekiminde Angelica Vigilante, Caserta Sarayının Genel Müdürü Mauro Felicori ve Eğitim Hizmeti Müdürü Vincenzo Mazzarella ile görüşmeler gerçekleştiriyor. Felicori ve Mazzarella, Caserta’nın cazibesi ve lezzetlerini anlatıyorlar.

 

Channerwick Brock (Channerwick Brock)
2017, İskoçya, yön. Tanya Venture, Ellie Graham (10′)
İngilizce, Türkçe altyazı (English, Turkish subtitles)

Shetland Adalarında bulunan Channerwick bir yürüyüş tatili yapmak için ideal bir yerdir, özellikle bir arkeologsan. 2015 yaz döneminde ‘Arkeoloji Shetland’ tarafından toplanan gönüllüler inanılmaz bir şeyi temizleyip araştırdı ve kayıt altına aldı. Neydi o? Kış fırtınalarının arkeolojik birikimleri ortaya çıkarmasıyla keşfedilen bir Demir Çağı kalesi. Bu kısa filmde bu buluntunun hikayesi, kazıya katılanlar tarafından anlatılıyor.

 

Ciano: Bir Balıkçının Hikayesi (Ciano: A Fisherman’s Tale)
2018, A.B.D, yön. Marco Vitale, Elena Grosso (13′).
İtalyanca, Türkçe altyazı (Italian, Turkish subtitles)

Luciano Monin, rengarenk balıkçı evleriyle tanınan Venedik’in Burano Adası’nda bir balıkçı olarak bütün ömrünü geçirdi. Fakat her yıl ne kadar fazla turist Burano’ya gelse de adanın balıklarıyla beraber balıkçılarının da sayısı azalır. Ciano, sadece bir balıkçının değil, Akdeniz’in de hikayesi. Marco Vitale ve Elena Grosso’nun kısa filmi, değişen dünyada ölen bir zanaatın gerçeğini canlı renklerle gösteriyor.

 

Çırak (The Apprentice)
2014, Türkiye, yön. Tayfun Belet (22′).
Türkçe, İngilizce Altyazı (Turkish, English subtitles)

2014’de bu film çekildiğinde, Bergama’nın dünyanın yaşayan son parşömen ustası 82 yaşındaydı, ve sanatının binlerce yıllar önce doğduğu yerde kalması için zanaatını öğretecek birini arıyordu. Bir parşömen çırağı olmanın zorluklarını kaldırabilecek genç bir adam bulamayınca, en sonunda zanaatı öğrenmekte istekli olan genç bir kadının teklifine evet diyor. Bu o kadının hikayesi. Tayfun Belet’in filmi Çırak birçok festivalde gösterildi, ve UNESCO tarafından da Özel Başarı Plaketi’ne layık görüldü.

 

Çiftçi ve Tarihöncesi Uzmanı Türünün Son Örneği (The Last Farmer-cum-Prehistorian)
2014, Fransa, yön. Sophie Cattoire (52′).
Fransızca, Türkçe altyazı (French, Turkish subtitles)

Sophie Cattoire’nin Çiftçi ve Tarihöncesi Uzmanı Türünün Son Örneği filmi, tarihöncesinin büyüleyici cazibesi ve yer altına gidip, mamutların dolaştığı zamanlarda bile sanatkarlığa sahip olan insanlar olduğumuza şahit olan resimler ve çizimleri keşfetmenin fiziksel zevkini paylaşan bir filmdir. Meyras, Dordogne, Fransa’daki Bernifal Kayası’nın sahibi Gilbert Pemendrant hakkında bir filmdir. Gilbert, resimli kayasının sırlarını paylaşmaktan ne kadar çok zevk alıyorsa, siz de Sophie’nin filmini seyretmekten aynı zevki alacaksınız. (Film, İzmir Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliği ile Foça Film Günleri’nde gösterime giriyor.)

 

Devlerin Omuzlarında Durmak (Standing on the Shoulders of Giants)
2016, İskoçya, yön. Tanya Venture (5′)
İngilizce, Türkçe altyazı (English, Turkish subtitles)

Bir zamanlar İskoçya’nın kuzey doğu kıyısında ‘Pict’ adında güçlü bir savaşçı millet yaşamıştır. Pictler’in yazı dili yoktu, ama çoğunlukla oyulmuş dikili taşlardan oluşan fantastik imgeler yaratmışlardır. Wemyss Kaylar da Pictler’in oyulmuş rölyef resimleriyle doludur. SCAPE tarafından çekilen bu neşelendirici film, kültürel mirasın bu özel parçasının zamanında nasıl kayıt altına alındığını anlatıyor.

 

Flamingoların Pembeleştiği Yer (Where Flamingos Turn Pink)
2018, Hollanda, yön. Angelica Vigilante (10′)
İtalyanca, Türkçe altyazı (Italian, Turkish subtitles)

Günlük hayatımızın her anında olan basit bir ürünün arkasında yatan gelenek ve tarihin hikayesi. 2500 yıl önce Finikeliler tarafından başlatılmış ve güney İtalya’daki Trapani bölgesinde 3 nesildir aynı ailenin sürdürdüğü, ürün kalitesini arttırmak için hala elle yaptığı tuz hasadını ve onun nasıl bir turizm ve kültür varlığı haline getirildiğinin öyküsü ‘flamingoların pembeleştiği yer’. Bugün Trapani, Doğal Hayat Koruma Vakfı (WWF)’nin idareciliği altında bir doğa parkı ve koruma alanıdır, “Trapani Tuzu” ise koruma altına alınmış bir coğrafi işarettir.

 

Gelin (Bride)
2016, İran, yön. Mehdi Heydari (26′)
Azerice, İngilizce altyazı (Azeri, English subtitles)

Memleketi, Kuzeyde Kafkas’tan güneyde Irak’a günümüz Türkiye’sinin doğudaki alanları olan Karapapaklar bir Türk kabilesidir. Gelin adlı belgesel film, Kuzeybatı İran’ın Azerbaijan bölgesinde yaşayan Karapapak kabilesinin düğün örf ve adetlerini detaylı göstermekte.

 

Govan Genç (Govan Young)
2017, İskoçya, yön. David Archibald (30′)
İngilizce, Türkçe altyazı (English, Turkish subtitles)

Govan Young, Vikinglerin Orta İskoçya’yı istilası ve ardından ruhani merkezi Govan’da olan Strathclyde Orta Çağ Kraliyetinin kurulmasının nadir anlatılan hikayesini yeni öğrenen öğrencileri takip ediyor. Çocuklar, ayaklarının altındaki toprağın Vikingler ve krallar tarafından üzerine basıldığını öğrenince nasıl bir tepki gösterecek? Yönetmenliğini David Archibald, Cara Connolly ve Martin Clark’ın paylaştığı bu eğlenceli film, 20’ye yakın festivalde yer aldı ve yakın zamanda A.B.D.’deki Arkhaois Kültür Miras ve Arkeoloji Film Festivali’nde 3 ödül kazandı.

 

Hakkâri’nin Gizemli Taşları (The Mysterious Stones of Hakkari)
2014, Türkiye, yön. Bahriye Dal (40′)
Türkçe, İngilizce altyazı (Turkish, English subtitles)

Bu ödüllü filmin odak noktası, Türkiye-İran-Irak sınıra yakın ve tesadüfî olarak bulunan, boyları 80 cm ve 3.5 metre arasında değişen 13 gizemli dikili taş. M.Ö. 3500 yılına tarihlenen taşlar daha önce bu bölgede çıkarılan hiç bir buluntuya benzemiyor. Filmin yapımcıları “Bu tarihi eserlerin güçlü yüz ifadeleri ve görsel detayları ilk görüşte bizi derinden etkiledi, gizemli duruşlarıyla ilgili merakımız bizi bu filmi yapmak için motive etti” diyorlar.

 

Hasat: Kırsal İspanya Antolojisi (Harvest: A Rural Spain Anthology)
2017, İspanya, yön. Diego Vivanco (28′)
İspanyolca, Türkçe/İngilizce altyazı (Spanish, Turkish/English subtitles)

Kauri Multimedia’dan üç kısa film: Safran, Daniel, Quico, Raul, ve onların İspanyol taşrasındaki Teruel’de geleneksel safran hasadını geri getirme çalışmalarını anlatıyor. Bir zamanlar geniş bir iş olanağı sağlayan bu endüstri nüfusun azalmasıyla neredeyse yok olmuş, mantar levhaların nasıl sürdürülebilir bir şekilde hasat edildiğini anlatıyor. Bu aktivite Extremadura ve Castilla La Mancha’da her dokuz yılda bir Temmuz ve Ağustos’ta gerçekleşiyor. Tuz, Lanzarote adasındaki Janubio tuz madenlerinin eşsiz kültürel dokusunu zarif bir şekilde gösteriyor.

 

Hermana (Hermana: The Untold History of Ankara’s Jewish Community)
2017, Türkiye. Yön. Enver Arcak
Türkçe, İngilizce Altyazı (Turkish, English subtitles)

Belgeselde, Ankara’da geçmişi erken Roma dönemine uzanan Yahudi cemaatinin ve yoğun olarak yaşadıkları mahallenin, 1899’da açılan Ravzai Terakki okulundan, 1907’de gerçekleşen sinagogun inşasından Cumhuriyetin kuruluşuna ve devamındaki dönemlere odaklanarak, hareketli günlerinden, göçlere, tarihsel hikayesi anlatılmakta. Yönetmen Enver Arcak’ın SALT Araştırma Fonlarından destek alan filmi, 2017’de 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde galasını yaptı. Aynı yıl Boston-Türk Festival Belgesel ve Kısa Film Yarışmasında “En İyi Belgesel Seyirci Ödüllü” aldı.

 

İnanmalısın (You Gotta Believe)
2017, A.B.D., yön. Nina Paley (3′).
İngilizce (English)

Bu Anadolu ve Ege ana tanrıça heykellerinden oluşturulan fantastik animasyon, Nina Paley’nin ikinci uzun metraj animasyonunun bir parçasıdır. İnanmalısın’da ataerkillik tarafından ezilecek olan tanrıçalar Musa’ya meydan okuyorlar. Paley’nin Hindu Ramayana efsanesini yorumlayan ve ödül alan birinci uzun metraj animasyonu Sita Sings the Blues, Internet’ten indirilebilir.

 

Jerash Savaşı (The Battle of Jerash)
2018, A.B.D., yön. Carlos Cabrera (26′)
İngilizce, Türkçe altyazı (English, TurkisÇifh subtitles)

İyi korunmuş bir hipodrom alanında geçen bu filmde, bir grup lejyoner, gladyatör, ve arabacı Ürdün’ün antik geçmişine sahip çıkmaya çalışıyor. Ama Ortadoğu’da turizm sekteye uğradıkça, performansçılar yaptıkları her şovun son şovları olabileceği gerçeğiyle yüzleşmek zorundalar. Jerash Savaşı bir Ürdün kasabasında ‘Romalı rolü’ yapmanın nasıl olduğuna eğlenceli bir bakış sunuyor, hem de geçmişte değil, bugün.

 

Karmate (Water Mill)
2018, Türkiye. Yön. Gülben Uslu (11′)
Türkçe, İngilizce Altyazı (Turkish, English subtitles)

Üretimi, emeği ve yardımlaşmayı simgeleyen Karmate (Değirmen), özellikle kadınlar için güncel hayatı etkileyen hem çalışırken hem de bir araya gelme vesilesi olan bi’nevi sosyalleşme ortamını sağlayan ve yok olmaya yüz tutmuş bir kültürü anlatırken, görüntüleri ile iştah açıcı bir belgesel.

 

Katman (Layer)
2017, Türkiye. Yön. Melek Ulagay Taylan (67′)
Türkçe, İngilizce Altyazı (Turkish, English subtitles)

Yapılmakta olan bir arkeolojik kazıyı izlerken “Aslında burada ne oluyor?” sorusuna cevap vermek bazen zor oluyor. Katman, Prof. Gül Pulhan, Stuart Blaylock ve onların Ilısu Barajı’na yakın olan Batman Işıkveren Köyü’nde Gre Amer arkeolojik koruma kazısındaki takımına bakarak arkeologların çalışmalarını gizemden arındırıp aydınlatıyor. Melek Ulagay Taylan’ın belgeseli Ocak ayında İstanbul galasını Pera Müzesi’nde yaptı, ve Rovereto, İtalya’daki prestijli arkeolojik film festivalinden dönüş yolunda.

 

Koncolos (Koncolos)
2017, Türkiye, yön. Savaş Yavuz (17′)
Türkçe, İngilizce altyazı (Turkish, English subtitles)

‘Kalandar’ kutlaması, Karadeniz Bölgesi’nin Türk ve Yunan halklarına ait, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan ortak bir kültürel bağdır. Kış mevsiminin soğuk gecelerinde, kıyafet değiştirmiş gruplar kapı kapı dolaşarak armağanlar karşılığında ev halkını eğlendirirdi. Koncolos adlı ödüllü belgesel, Trabzon’un bir dağ köyünde bu geleneği yaşatmaya çalışan bir avuç insanı konu alıyor.

 

Koyunadası (Oinousses Island)
2018, Türkiye, yön. Sibel Göloğlu, Savaş Karakaş (62′).
Türkçe (Turkish)

17. yüzyılda, Osmanlılar ve Venedikliler Ege Denizi ve Akdeniz üzerinde kontrol elde etmek için kıyasıya bir rekabet içindeydiler. 9 Şubat 1695’te, Çeşme ve Sakız Adası arasındaki Koyun adası açıklarında yaşanan büyük deniz savaşı, Osmanlılar için kesin bir zaferle ve Venedik donanmasının büyük bir kısmının yok edilmesiyle sona erdi. Yıllar sonra, batık gemiler, Türkiye’nin en önemli su altı belgesel film yapımcısı Savaş Karakaş ve ekibi tarafından inanılmaz bir teknoloji kullanılarak görüntülendi.

 

Kökenlerimiz (Nos Racines-Our Roots)
2018, Fransa, yön. André Russell (10′).
Fransızca, Türkçe altyazılı (French, Turkish subtitles)

Jean-Claude 14 yaşından beri marangoz olarak çalışıyor. Bu sadece onun işi değil, aynı zamanda tutkusu. Ne yazık ki, modern üretim araçlarıyla karşı karşıya kalan bilgisi ve deneyimi yok olmak üzere, aynı zamanda üzerinde çalıştığı ağaçlar da. Paris Yeşil Belgeseller Günü 2018’de finale kalan Köklerimiz, doğa ve kültür arasındaki temel bağlantıları bize hatırlatıyor, ve birini korumadan diğerinin korumanın mümkün olamayacağını da.

 

Loch Paible Müzik Klipi (Loch Paible Müzik Klipi)
2017, İskoçya, yön. Tanya Venture (3′)
İngilizce, Türkçe altyazı (English, Turkish subtitles)

İskoçya’ya ait Kuzey Uist adasının batı kıyısında yaşayanlar, bir turba tabakasından çıkan işlenmiş kemik, çanak çömlek ve ahşap nesneler bulurlar ve yetkililere bildirirler. SCAPE Trust’un desteğiyle, buluntular hakkında daha fazla bilgi edinmek için Loch Paible ShoreDIG topluluğu arkeolojik projesi kurulur. Ama bir sorun vardır buluntular gelgit olan bir sahildedir. Müzik klibi havasında hazırlanan bu kısa video sahildeki sıradan bir kazı gününü belgeler.

 

Matera – Ekmeğin Şehri (Matera – City of Bread)
2017, Hollanda, yön. Angelica Vigilante (8′).
İngilizce/İtalyanca, Türkçe altyazı (English/Italian, Turkish subtitles)
2019 Yılının Avrupa Kültür Başkenti Matera, 1993 yılında UNESCO dünya kültür miras listesine alınmış 60 bin nüfuslu bir Güney İtalya şehri. Görsel olarak Mardin – Kapadokya karışımı olan bu şehir, yüzyıllardır sahip çıktığı ve kendine çok yakışan ekmek kültürü ile birlikte anlatılıyor. Filmci ve aşçı Angelica Vigilante şöyle söylüyor: “Bazı yemekler, bulunduğu yer ile bir ilişki kuruyor ki DNA ve bir canlının arasındaki ilişkiye benziyor; yani o yerin tüm ruh, tarih ve kimliği bir tat ile özetlenir.

 

Meur Yanık Höyüğü Taşıma (Moving Meur Burnt Mound)
2016, İskoçya, yön. Tanya Venture, Tom Dawson (14′).
İngilizce, Türkçe altyazı (English, Turkish subtitles)

2005’de İskoçya’nın Orkney Adaları’nda büyük bir fırtına, Meur’de bir taş kutuyu ortaya çıkarttı. İlk olarak bir gömme olduğu düşünülen bu yığının, yapılan kazılar ile Tunç Çağı’na kadar uzanan bir höyük olduğu anlaşıldı. Alan 2014 yılında tekrar fırtına bir fırtına sebebi ile tehdit altına girince arkeologlar ve yerli halktan gönüllüler, höyüğü tekrar kazıp onu bir kültürel miras merkezine taşıdılar. Orada, hem ada ziyaretçiler için çekici hale geldi, hem de mahallenin okulu için eğitim kaynağı oldu. Bu filmde gönüllüler bu tarihöncesi yapıtı kurtarırken yaşadıklarını anlatıyorlar.

 

Palmira: Yaratılan Şehir (Palmyra: The Invented City)
2018, Brezilya, yön. Caue Nunes (11′).

Caue Nunes’ in filmi, eski fotoğrafların ve çizimlerin yaratıcı bir şekilde kullanılmasıyla antik Suriye kenti Palmira’yı anlatıyor. Senaryo oluşturulurken şehrinin anıtlarını koruduğu için zulme uğrayan bir Suriyeli’nin gerçek hikayesinden yararlanıldı. Nunes bu filmi bir ‘belgesel-miş gibi’ olarak adlandırıyor, ama gerçekte, film kültürel mirasın ‘sahipliği’ hakkında önemli sorular soruyor.

 

Sakura: Arketipsel bir Yolculuk (Sakura: An Archetypal Journey)
2018, Hollanda. Yön. Anne Fehres.
İngilizce, Türkçe altyazı (English, Turkish subtitles)

Film, kiraz çiçeği (sakura) ile hayat yolculuğunu bağdaştırarak, yönetmenin gözünden Japon kültürünün, tarih, müzik, felsefe, teknoloji ve toplum konularında bir kolajını yapıyor. Yönetmen, video sanatçısı Anne Fehres filmi Japonya’nın Çiyoda kentinde misafir sanatçı olarak yaşadığı dönemde 4 ayrı mevsimde, 4 ayrı şehirde çekmiş.

 

Tanrıların Yağmacıları (Looters of the Gods)
2010, İtalya, yön. Adolfo Conti (57′).
İtalyan, Türkçe altyazı (Italian, Turkish subtitles)

Başrolünde altın bir cenaze çelenginin oynadığı bu ödüllü Adolfo Conti belgeseli, büyük müzelerin antika karaborsasında nasıl faaliyet gösterdiğini anlatıyor. Conti’nin takip ettiği Yunanistanlı bir araştırmacı gazeteci ve ‘Sanat Takımı’, Kuzey Yunanistan’daki Makedonya Kraliyet Mezarlığı’ndan çalınan altın çelengin A.B.D.’deki Getty Müzesi’nin koleksiyonuna nasıl dahil olduğunun sırrını çözüyor ve çelenk en sonunda Yunanistan’a iade ediliyor. Looters of the Gods filmi, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nin işbirliği ile Foça Film Günleri’nde gösterime giriyor.

 

Ta’riz: Dişe Diş, Söze Söz (Ta’riz: Tooth for a Tooth, Word for a Word)
2018, Türkiye, yön. Sezer Ağgez (29′).
Türkçe, İngilizce altyazı (Turkish, English subtitles)

Kökeni 1970’lerde özellikle Afrika kökenli inanların yaşadığı Amerika’nın kenar mahallelerine dayanan rap, Hip-Hop kültürünün dört elementinden biridir (Rap, DJ’lık, breakdance ve grafiti…). Bu kültür dünyaya yayılarak Almanya’dan Türkiye’ye geçti. Çocukluğunu ve gençliğini bu kültür peşinde koşarak geçiren bir yönetmen ve ekibin, rap ve grafitiye olan boyun borçlarını ödemeye çalışmak için yaptıklarını ifade ettikleri belgesel Ta’riz; Dişe Diş, Söze Söz. Bu kültürle yaşayanların hayata, müziğe, üretime bakış açılarını keyifle izleyeceksiniz.

 

Uzaklığın Yakınlığı (Immediacy of Distance)
2016, A.B.D., yön. William Morris (23′).
İngilizce, Türkçe altyazı (English, Turkish subtitles)

Bellek ve yer kavramlarını araştıran deneysel belgesel Uzaklığın Yakınlığı, sanatçı William Morris’in aile evinin bodrumunda keşfedilen 30 makara Super 8 filmleri ile hayata başladı. Sanatçının annesinin çektiği film sahneleri, 1970 yıllarında Kuzey St. Louis’in siyah insanlarının kentsel yaşantısından anlık görüntüler kaydetmektedir. Morris; bu görüntüleri, orijinal ve var olan müziği, ve annesiyle gerçekleştirdiği, 1930 ve 1940 yıllarında kırsal Mississippi’de yoksul siyah bir ailede büyümesini açıklayan sözel tarihini sunan görüşmeleri birleştiriyor.